2013. augusztus 31., szombat

Prenzlauer Berg – itt akarok lakni!


 
Miért is? Mert megfogott. Szavakkal nehéz visszaadni a hangulatát, úgyhogy képes dokumentáció következik.
Apa persze azt mondja sznob, elitista törekvéseim vannak, mert ez amolyan felkapott hely manapság (apának is tetszett, de lakni valahol többtényezős történet. Ezt a kompromisszumot nem biztos, hogy megkötném. Na!). A Zutikönyv azt mondja ez volt a 19. században Berlin legszegényebb és legsűrűbben lakott negyede. Az idők változnak.
 Pedig egyszerűségében rejlik a szépsége. A főúttól távolabb kis utcák rejtőznek, hatalmas fákkal, parkokkal és Fahrradstrassé-kal (utca bringások számára), amiken a megengedett sebesség autóval 10-30 km/óra között mozog. Minden sarkon játszótér – ugye ez egy 4 és fél évessel nem elhanyagolható szempont, már csak azért sem, hogy a szülők se unják meg a játszóterezést. A játszóterek és parkok körül könyvesbolt, kávézó-fagyizó-kebabozó-pizzázó.
Aztán itt van az Onkel Philipp játékműhely. Zseniális ötlet, kissé őrült emberrel, új és régi játékok garmadával a jelenből, a múltból és talán a jövőből is. Philipp bá begyűjtötte a világ összes játékát egy 100 négyzetméteres boltba. 


Nemcsak elad, hanem javít is, gyűjtőknek csere-bere lehetőséget biztosít. Mondjuk a használt játékok nem túl olcsóak (legalább is a Kiezkind-beli bolhapiachoz képest). Nyilván, ha itt dolgoznék, ez nem lenne kérdés – mert ahhoz képest nagyon is jó árai vannak. Hja, a rothadó kapitalizmus! 

Itt van  a Kiezkind, amiről már a bolhapiac kapcsán említést tettem. (Az ötlet egyszerű, mint az ék! Egyébként meg egy „közterest” nem látni, mondjuk kertészt se, és a parlagfű is égig ér a város közepén. Kíváncsi lennék arra, hogy a puding, allergiás németek miért nem basszák 5 millióra a kivirágzott és felmagozott parlagon heverő fűért „felelős” tulajdonosokat. Megkérdeztem a helyieket, hogy a sok ápolatlan park vajon az öko-biotudatossággal függ össze, vagy hogy. A válasz meglepő volt, nincs pénz lenyírni, kihúzni, rendben tartani. Érti ezt valaki? Miközben dübörög a gazdaság, a segélyek meg verik az otthoni diplomás béreket. Ha anya sznob, hadd legyek demagóg). Mindig rácsodálkozom: kávézó, sütiző, szendvicsező. Gyerek és felnőtt méretű asztalokkal. Beltéri homokozó a cudarabb időkre. Kipakolva a legkisebbeknek való játékok mellett számtalan műanyag, lábbal hajtós autó, hintapáci, roller, 3 és kétkerekű egyaránt. Aranyos gyerekeket össze lehet ereszteni, a szülő pedig elfogyasztja reggeli kávéját és megbeszéli mellette az élet és a pelenka tartalmának fontos dolgait.

Tartanak havi rendszerességgel gyerek-kultúr napokat, meseolvasással.


A játszótereken kölcsönjáték-állomás működik: azaz nagy Ikeás dobozva bédobálva a közösen használható játékok, aki akar, tehet hozzá a saját meguntjaiból (Erre a dologra se kellene azt a kérdést feltennem, hogy miért nem tud ez működni otthon? Most komolyan, hova a francba viszi a parasztja minden egyes alkalommal a műanyag szarokat a Városligetből? Nem lenne kényelmesebb, hogy semmit nem kell kivinni, mert ott van? Ááááááááááááááá!).
 










Aztán itt van az impozáns Víztorony, ami 1847-ben épült és az ország első vezetékes vízrendszerének tartalékait itt tárolták. A torony sötét oldala (ld. Szauron birodalma), hogy alagsorában volt az első „korai koncentrációs tábor”, ami inkább rögtönzött börtönként szolgált az 1930-as években a lázadó kommunisták, egyéb rendszerellenes elemek és a zsidók számára. Ma lakóháznak tűnik, olyan, mint egy elvarázsolt kastély
 (A KZ-re vonatkozó táblát ugyan nem találtuk meg, ellenben a játszón – hol máshol – egy zseniális, manuális markológéppel lehet a gyerekeket elkápráztatni és megismertetni a világ csodáival. Történt is ez, apa megmutat, markol, majd egy elhullajtott köldökcsonk felszínre kerülésével át is mentük a majd minden játszón található beépített trambulinhoz).

A Kulturbrauerei – azaz kultúr-sörfőzde, hatalmas épületkomplexum korábban a Schultheiss sörgyárat szolgálta, ma szórakoztató és kulturcentrum.

  








Itt vannak a kedvenc parkjaim: Kollwitzplatz, Helmholzplatz, Humannplatz és  néhány pillanatkép!




























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése