2013. július 31., szerda

Vizesjátszó és egérhalál



Munkanap. Lilivel kettesben indulunk játszó-felfedezésre. Sitty-sutty oda is találunk. Kezd összeállni a kép, hogy mi merre van! Ámulunk-bámulunk, sarazunk, pancsolunk. A nap ezerrel süt.
A hazafelé úton valaki átka foghatott rajtunk…
Lilit egy éves kora óta szállítom bringán, és nem a születése előtt tanultam meg két kerékkel közlekedni. Mindig bennem volt, hogy mi lesz, ha egyszer elpadlózok… és végre megtudtam.
Basszus pontberlinben, pontbringaúton…. Át szerettem volna ugratni egy szennyvízszippantó csövön, mert jól azt hittem, hogy puha és nehéz. Ám könnyű volt, merev és csúszós.
Az ijedtség nagyobb volt, inkább csak megcsúsztunk, és mint a liszteszsák eldőltünk. Lili kicsit sírt – én értem földet először és tompítottam. A bokám és a térdem azért egy kicsit sajog.
Szépen hazaértünk, kötöm ki a bringát az udvari kerítéshez. Mit látnak szemeink… egy aranyos kis egérke vívja haláltusáját. Mivel a bringatartón hagytam a szatyrunkat, ismét le kell mennünk az udvarra – a kis állat addigra elveszíti a kaszással vívott tusát. Sic transit… a gyerek pedig végre meglátja mi is a halál. Ez elmélkedésre késztet... a következő posztban.




2013. július 30., kedd

Vasárnapihi


Humbolthain park a kiválasztott felfedeznivaló. A park olyan, mintha a Margitszigetet kereszteznéd a Gellérthegy sziklás, zegzugos részeivel és hozzáadnád a Népliget látogató közönségét. Nos eljött az ideje, hogy közép-kelet európai fehér büszkeségünk behúzza fülét farkát, mert bizony itt mi voltunk kisebbségben. Itt jól lehetett látni, hogy milyen színes bevándorló, lakó - táborral bír Berlin. Ültek, piknikeztek, sportoltak, sétáltak, olvastak, beszélgettek. Élvezték a vasárnapot. Körbebicikliztük a parkot, néhol pedig toltuk a bringát annyira meredek volt az út.

Van itt egy ún. Rosengarten, azaz „róuzsakert”, a feliratok tanúsága szerint vagy 60 éve. Betyármód néz ki, ahogy ülnek körben a népek (anya szerint pirézek, szerintem óbég-ek: kora 30-as barátnők vagy négyen, miért is izgulnak egy rózsakertre, de tényleg?), nézik a rózsákat, amik csoffadnak ebben a melegben, és köpködik tele szotyival az utat, na és vannak a 70-as éveiket, tiniként megélő pedomacik. Mentünk is, amint megtaláltuk a kiutat. Felejtős az egész, mi másképp emlékszünk arra a 150 évre.


Áttekertünk a Volkspark am Weinbergsweg-be, re … Ezer + 1 ember, korosztály 0-100-ig, napozott, olvasott, röfögött, sörözött a pokrócaikon. 


Van itt gyerekpancsoló, hangulatos evős-ivós hely és egy hatalmas játszó, tele mindenféle izgalmas szerkezetekkel. Körhinták, rendes hinták (apáknak is megfelelő), dimbes-dombos gumi hegység, és egy beépített minitrambulin is, mindez brutálméretű homokozó alapon, benne nyugalommal szoptató anyuka, sok szurtos kölök. Este fél hétkor még 28 fok. És eljött a lázadó magyarok ideje. Apa fogta hátizsákját és elindult hideg sörért! A játszótereken – nyilván – tilos alkoholt fogyasztani, de azért nem mi voltunk az egyedüli Ausländer-ek, akik nem értették a kisbetűs részeket a bejáratnál levő táblán, ahol minden hülyének minden ki van írva/rajzolva, mit lehet és mit nem illik. By the way mindenki szarik rája, míg nem jön egy überbiorobot anya, aki ferdén néz rád, mert zsírtartalmad 10% fölött van.  

Éppen akkor ért oda két apuka és pukkantották a söröcskét, miközben egy nagyobb kiterjedésű család megterített óriás pizzájának egy kevésbé hepe-hupás gumidomboldalban.
Egyébként nem tudom szabályozza-e valami az utcai sörözést, de itt úgy bringáznak, sétálnak kicsi gyöngyöző italaikkal a kezükben az emberek, ahogy én az ásványvízzel se szoktam.

De komolyan! Olvassuk épp a híreket, ahogy a bringásokat szopatják: jutott eszembe, hogy amire hivatkoznak, hogy ugyanis a kerékpárosok okozta balesetek száma nő, csak nézőpont kérdése. Itt szinte elképzelhetetlen ilyen baleset, ugyanis az autósok inkább megállnak, sőt visszatolatnak, hogy elengedjenek, nem megölni akarnak. Komolyan kérdem milyen maradandó sérüléssel járó balesetet tud/akar okozni egy bringás egy autósnak? Azon a véleményen vagyok, hogy a KRESZ leginkább az autósokra, legkevésbé a gyalogosokra vonatkozzon. Az erősebb figyeljen a gyengébbre és minden helyzetben a gyengének lehessen igaza. Különben soha nem lesz változás, a gazadagok mindig nyerni fognak, a gyengék meg veszítenek.
Áttételesen: ami otthon elképzelhetetlen és erről jut eszembe, hogy a szociális ellátásban részesülők, a belépők áránál egy kategóriába esnek a diákokkal és a nyuggerekkel, hogy legyen „hozzáférésük”, ne legyenek elzárva a kultúrától. 

2013. július 29., hétfő

.... és beleszerettünk az Ampelmann-ba



Az Ampelmann egy igazi  ex-kelet-németországi brand (tudooood NDK )
Betérve a boltba azon elmélkedtünk, hogyan is lehetne akár egy tál rotyogó gulyásból brandet építeni. Otthon talán a  kalocsai minta indulhatna el ezen az ösvényen.

Szóval Ampelmann nem más, mint a közlekedési lámpa kedves, kalapos kis figurája. 1961-ben egy közlekedéspszichológus Karl Peglau fejéből pattant ki. Ez a kis figura túlélte a Fal leomlását, majdnem be is végezte vele pályafutását, aztán okos marketing és egyéb szakemberek meglátták benne a lehetőséget. Nemcsak a közlekedési lámpák örök lakói maradtak, de olyan üzletet építettek fel rá, hogy lassan nincs az a tárgy, amit ne lehetne Ampelmann-osban kapni – talán kotont nem láttam, de fülpuckát igen. Nehezen szakadtunk el a bolttól...

Mármint a csajok, mert ugyan rendben az egész, meg "sajsaj", hogy nekünk se egy nyomorult gyufából, se töltőtollból nem sikerül ilyet odatenni a Haris köz sarkára, a paprikasch, vagy gulasch-ról nem is beszélve, de hogy őszinte legyek inkább Valentino Rossi boltját néztem volna ennyi ideig. Na de ne legyünk elégedetlenek! Amúgy meg tetszett!

Részletesebben az alábbi linken lehet gyönyörködni :)







2013. július 28., vasárnap

A parlamentre vetítés – több mint fényjáték



A nap lassan lehanyatlott, népes közönség gyűlt össze a Spree parti lépcsőkön. A vetítés megkezdődött. A fényjáték elenyésző részét képezte a vetítésnek. Történelmi összefoglaló volt ez, arról, hogy lehet büszkének lenni arra, hogy az emberfia német. A kb. 30 perces történelmi lecke felöleli a XX.-XXI. század fontos mozzanatait. Jó érzékkel ragadja meg a vészterhes, könnyes és felemelő momentumokat. Majdnem büszke németek lettünk a vetítés végére. Valami átjött (hogy Pély Barna korai Megasztáros szófordulatát idézzem kifordítva).




Két dolog zavarta meg a majdnem katarzisunkat:

  •  Lili fennhangon kérdezett minden egyes képsorról például így: Anya, mikor mutatnak már halottakat? (Lehet, hogy nem kellett volna elmagyarázni neki, mik azok a Fal melletti, illetve a Spree partján felállított keresztek J???)

  • Folyamatosan foglalkoztatott, hogy otthon a Parlamentünk falára mit lehetne kivetíteni, ami turisztikai látványosság mellett, történelmi érdekesség és mindenki számára vállalhatóan magyar.




2013. július 26., péntek

Pillantás az Unter den Lindenre

A délelőtt újabb játszótér-felfedezéssel telt. Lili nagy örömmel csak „megyünk megint felfedezésre” felkiáltással aposztrofálja, ha elindulunk a városba.
Most a Bernerstrasse környékére tekertünk, ahol a várakozásunknak megfelelően szinte gyerekmentes, ámde lombos fákkal tarkított játszótér fogadott.  – basszus nem vittünk pingpongütőt! (Mer’hogy az amúgy majd töküres lakásban ott árválkodott 2 pinyóütő, - jónyer-klampár - és minden játszón van vagy 2 asztal. Megvilágosodtam. A szülők ne csak a kölyköket bámulják bambán, meg amúgy is könnyebb 20 dekával, mint könyvet cipelni;), szóval pinyózni fogunk, ha nem felejtjük elvinni magunkkal. Eddig mindig otthon maradt;), marad a bambulás meg a mászóka, rettegve, hogy mikor jön Böhm úr és mondja, hogy takarodjon le apuka, ezt nem magára tervezték…) Majd legközelebb. Lili úgyis megköveteli, hogy csússzunkmásszunk vele. És mint már említettem, nagyon nincs ellenünkre, NA!
Délután végre az örökké csipogó gyermek nyomott egy Mittagspause-t. De nem ám csak, mert fáradt volt, neem. A minap a belvárosban járva felfedeztük, hogy a Bundestag épületén este, sötétedés után (ami itt cirka fél 11 – szerencse, hogy nem mentünk északabbra) fényjátékkal kísért vetítés van szerdától-szombatig. Hát ez számára izgalmasnak hangzott.
Fel is kelt este 6-kor. Összeszedtük magunkat és elindultunk az Unter den Linden felé.
Mindenhol rendőrök állig beöltözve, kerítés, lezárás… No, gondoltuk nem fogunk ma itten bazseválni, meg fényjátékot nézni.
Úgy tűnik, a Hitler elleni 1944. július 20-án történt – sajnos nem történelmi fordulatot hozó – merényletről emlékeztek meg. A készültségből ítélve Obama is jöhetett volna Putyinnal karöltve éppen.





Úgy döntöttünk az Unter den Linden (ma már alig látható hársfái alatt) sétálunk egyet. Az út – furcsa mód  - átépítés alatt van. A Bebelplatzon az 1933. május 10-én történt könyvégetés emlékét keresve is alig találtuk (persze ez is fel van túrva egy kicsit). Mondjuk nem is lehet büszkélkedni ezzel. Heine prófétikus sorai olvashatók a földbe mélyesztett kis táblán: „Ahol könyveket égetnek, ott végül embereket égetnek."  - és ezt nem tegnap mondta, hanem úgy 1820 körül.



A séta során minden díszesre festett medvénél tiszteletünket tettük. Az orosz követségen felfedeztük a jól ismert sarlóskalapácsos címert (az idő örök).






Mire visszaértünk a Brandenburgi kapuhoz – minden kordonok el voltak bontva (ezt apa éles ésszel kilogikázta, hogy így lesz….) Semmi sem mentett meg bennünket az esti fényjátéktól. Lili időközben beleszeretett a fényképezésbe és nyomkodja a gépet, mint süket a csengőt. Rég nem készült rólunk annyi közös kép, mint mostanában…fog.

2013. július 25., csütörtök

A kultikus Alex


Az Alexanderplatz-ra még a keleti időkből jól emlékszem. Már akkor sem volt szép. Viszont ócsóért lehetett felmenni a mindenhonnan látható toronyba és még egy kisebb vacsorát is elfogyasztottunk. A gömbben található, szép komótosan forgó étterembe szerettünk volna akkor még egy kört tenni, de kiraktak – csak 1 menetre voltunk jók.

 
Szóval az Alex egy része láthatóan átépülőben. Közönsége pedig elképesztősen színes. Különböző stílusban játszó zenészek: fiatalok, akik vonós hangszerekre átírt könnyűzenei darabokat nyomnak. Egymagában gitározó byeAlex szerű figura, aki belekesereg a mikrofonba „I wish I was special”. Valami sajátos rap-et ordítók, 70-es, jól mutató német nyugger egy szál gitárral szomorkodja a levegőbe, hogy "Sag mir wo die Blumen sind"...

 
Aztán hanghatások után vizuális élmények is következnek:

  •   irodaház tetejéről bungee-jumpingolók,

  • a földre graffitizők

  • a másnapi kábulatból még délutánra sem magához térő, sietve lépegető néninek öltözött bácsi

  • rengeteg turista - nagyjából mindenhonnan

Ahogy a tér szélén lezártuk a bringákat és egy árkád alatt átértünk magára a térre, a következő ugrott be azonnal:  4:32-től, csak a hely nevén kellett egy napot gondolkozzunk.


Kelet Berlin lemoshatatlan nyomai a Békásmegyerszerű panelek, a Világóra, már kicsit rozsdás szerkezete, a régi budai Skála-szerű Kaufland... Gyorsan be is kellett térnünk a rothadó nyugati világ gyorsétkezdéjének egyikébe, a Dunkin Donuts-ba - amire Budapesten nem voltak annyira vevők az emberek. Jól be is zárt.
A téren kissé távolabb felfedeztük a Neptun szökőkutat - Békás után egy kis Róma (i) utánérzés.








2013. július 24., szerda

Az első közös hétvége



Pontosabban csütörtök délutántól vasárnapig napig tartó munkaszünet. Na ilyen otthon nincs is soha, annyira különböző munkarendben dolgozunk.
Kompromisszumos megoldás a gyerek és szülő igényeinek kielégítésére: délelőtt játszó-felfedezés, ebéd, majd pihenés (apa alszik, gyerek véletlenül sem), délután városnézés bringával.

A nagyjából 19 ezer négyzetméter területen elhelyezkedő, különböző magasságú beton oszlopokból álló Holocaust emlékművet választottuk kiindulásként. Mint minden Holocausttal kapcsolatos megemlékezés ez is szült némi vitát, mert mért csak a zsidó áldozatokról emlékezik meg, mért ilyen monumentális...

Az építész Peter Eisenmann valahogy így nyilatkozott művéről:
„A Holokauszt bármely megjelenítése eltörpülne a valósághoz képest, mindaz giccs, szentimentális és üres lenne. A világűr nem egy temető. Én nem használtam neveket, dátumokat vagy ábrázolásokat. A terv magának a jelentésnek a hiánya. Ennyi és kész.”

...és tényleg. Támpont az ismereted, a tudásod, a Holocausttal kapcsolatos érzelmeid, nem kapsz itinert az értelmezéshez. Mert nem is kell. 
Valóban monumentális.
A betonoszlopok alatt található egy dokumentációs központ, ez biztosan képbe helyezi a látogatót...
 
Lilinek nagyon tetszett a betondzsungel, kérdezte (mert bújócskázni is lehet benne), hogy miért építették ide. Hááát... a válasszal kicsit bajban voltunk, de olyan sok helyen futunk bele a II. Világháború, a Fal történetének, és még ki tudja mennyi mindennek az emlékeibe, hogy muszáj valami gyerek-kompatibilis történelmi leckét kidolgozni.
Egyébként is nagyon fogékony az őt körülvevő világ iránt. Képes megörülni egy szép épületnek, egy képnek, egy parknak. A Fal Emlékparkot és kiállítást is simán végig lehetett vele járni.
Nyilván a felnőtt elmélyült szemlélődés és „mindenfeliratelolvasása” lehetetlen küldetés mellette…

Majd Kelet-Berlin nyomába indultunk a Checkpoint Charlie felé „You are leaving the American sector” hirdeti a tábla – Hát ja, visszamehetnénk?????






2013. július 23., kedd

Gyerekkel a világ 1.0.


Apa dolgozik mi meg játszótér-felfedezésbe fogunk. Mindjárt nagyjából 328 méteres hatósugarú körben 4-5 játszótér található. Általában lombosak, árnyékosak – víz, klotyó nincs. (De gondolom, ha a gyerekre rájön a pisilhetnék és elvonul a bokorba, nem büntetik meg 50 ezer forintnak megfelelő Juróra, mint ahogy a Rózsák terén álltak le fenyegetőzni a közteresek nem is annyira régen).
A játszók állapota változó, többnyire tiszták, igényesek. Ami meglepő, hogy a parkokban is és a viszonylag sok foghíjtelken is hagyják burjánzani a gazt.

Most iskolai szünet van – talán ezért – talán mert az egységre jutó játszók száma nagyon magas – simán előfordult, hogy mi voltunk csak egyedül. (Nem, nem este 10-kor, hajnalban meg depláne…) Szóval jó ütemben érkeztünk… Lili ütemében, aki akkor élvezi a legjobban az izgalmas várak és mászókák adta lehetőségeket, ha egy fia pulya sincs a közelben. Így viszont egységnyi idő alatt több ezer métert teszünk meg vele.
Mivel a gyerek szempontjai sem elhanyagolhatóak biztosan szólni fog még néhány bejegyzés a játszókról. Sok képpel...
Ja, meg persze a bennünk élő gyermek szempontjaira is figyelni kell. Sanyarú, keleteurópai szocreál mászókákon és betongurigákon felnövekedett gyermekek voltunk (és félreértés ne essék, imádtuk a játszóinkat)… ki kell próbálni a vadnyugat adta lehetőségeket.


Persze találtunk olyan játszót, ahol nem egy csövibácsi pihegett…

 Apának ezt meg kellett mutatni: Apa, ez a csövis játszótér!!!






 No aztán van olyan, hogy Kinderbad.
Vize hideg, hiszen a németek legendásan bírják a hideg vizet. Emlékezzünk vissza gyermekkori balatoni élményeinkre, amikor a szüleink megtiltották, hogy bemenjünk, mert 3 napja szakadt az eső – és nem értettük, hogy a magas szőke bácsi, a kis szőke gyerekekkel, akkor miért pancsolhat.
Az alábbi linken megtekinthető a Kinderbad, illetve Berlin összes fürdőjére is rá lehet keresni. 
http://www.berlinerbaederbetriebe.de/126.html

Ez tényleg csak a gyerekek számára szórakozás, van 30 cm-es víz, 100 cm-es víz és egy 120 cm-es. Egy összehajtott üres pelenkát nem lehet leejteni, annyian voltak. Lili pedig este hatra felfedezte a karúszó adta örömöket és hupililára fagyottan cibáltam ki a vízből.

játszók körülöttünk nagyobb térképen való megjelenítése

2013. július 22., hétfő

Üvegvisszaváltás (pet, sörös és egyebek)



Itt megéri inni :) 
Szóval az ember gyereke megveszi az ásványvizet 0,19 Juróért (mondjuk nem Eviant) + 0,25 Juró a betétdíj. A sörnél már kicsit húzósabb – mondjuk a Wernesgrüner dobozos 0,69 és 0,25 a betétdíj. És az emberek aranyosan viszik vissza, a működő gépi visszaváltókba a palackokat. Az idegen boltban vásároltakat is befogadja ez a drága automata.


Hogy is van ez otthon – a gépek nem mindig működnek. Idegeneben vásároltat vissza nem vesz, véletlenül sem! 2 pet palackért kapsz 1 forintot, a sörösért talán 2,50-et. (Elnézést, ha nem pontosak a számok). Otthon, ha hiányom támadna frusztrációbóln, gyorsan elmegyek üveget visszaváltani. 
Bezzeg itt, - na ebből is látszik, hogy itt kolbászból van a kerítés - muhaha!

Támogassuk a riszájklingot gyerekek!